Telefonon tárgyalt egymással másfél órán keresztül kedd délután az ukrajnai fegyverszünetről Vlagyimir Putyin és Donald Trump. Összehoztak ugyan egy felemás egyezséget arról, hogy az orosz hadsereg most majd 30 napig nem támadja az ukrán energia- és infrastrukturális hálózatot (és fordítva), ám igazi átfogó megállapodás nem született és a teljes fegyverszünetről (pláne békéről) sem tudtak semmi hivatalos egyezséget tető alá hozni.
Putin és Trump Japánban 2019 június 28-án (Oszakában) Forrás: reuters.com
A legfőbb gond az, hogy az orosz fél nem igazán motivált a békekötés irányába, hisz az orosz katonai egységek a teljes frontvonalon előretörőben vannak, mondhatni nyerésre állnak. Főleg az oroszországi Kurszk régióban, ahonnan gyakorlatilag már most kiűzték a 7 hónapja oda betörő és azóta ott állomásozó ukránokat. Emiatt aztán az oroszok kemény feltételeket szabhatnak, hiszen akkor sincsenek gondban, ha azokat esetleg visszautasítják majd. Putyin nem nagyon törekszik (enyhén szólva) a békére, számára a további 1 vagy akár másfél évig elhúzódó háború sem jelent problémát. Az ukránok viszont nagyon komoly létszámhiánnyal kűzdenek és állandóan a fejük felett lebeg, hogy bármikor újra leállhatnak az amerikai fegyverszállítások és hírszerzési információk.
Putyin fontos feltétele egy átfogó fegyverszünet kapcsán, hogy egyáltalán nem lehet NATO haderő Ukrajnában. CSAK így hajlandó megfontolni a békét is. Márpedig ha nincs NATO haderő vagy akár nyugat-európai nemzeti haderő (mely nem NATO kötelékben hanem nemzetállami fenntartásban állommásozik a területen [mondjuk egy francia vagy brit kontingens formájában]) akkor az égvilágon semmi biztosíték nincs Ukrajna számára arra, hogy a békét betartsa majd Putyin. Egyszerűbben fogalmazva: ha úgy kötnek békét, hogy Ukrajnában nem lehet a továbbiakban európai vagy amerikai katonai haderő, orosz viszont igen (az új belő határvonalk mentén) akkor a békekötés annyit ér kb mint az a tekercs WC papír, amelyet Putyin utoljára használt. Mert ebben az esetben némi erőgyűjtés és gazdasági illetve katonai fejlesztés után az oroszok bármikor újra megindulhatnak a maradék Ukrajna ellen. Sőt, ha egyáltalán nincs semmiféle garancia a fegyverszünet és béke illetve az új határvonal betartására, akkor egy újabb orosz invázió szó szerint csak idő kérdése lesz. Hát ilyen békét akar Vlagyimir Putyin Ukrajnában.
A fő kérdés ezen a ponton a következő: Van e értelme egyáltalán ilyen feltételekkel békét kötni az oroszokkal?